Jesteś tutaj

Krajowy System Informacji Dronowej (KSID)

Obrazek użytkownika admin
Wysłane przez admin w śr., 03/04/2024 - 07:32

"Realizacja procedur związanych z rejestracją operatorów i pilotów, uzyskiwanie uprawnień pozwalających na różnego rodzaju operacje, dostęp do informacji na temat zezwoleń Urzędu Lotnictwa Cywilnego czy możliwość cyfrowego, skutecznego zarządzania swoimi podstawowymi danymi – to tylko część z udogodnień, jakie pojawiają się wraz z uruchomieniem przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej i Urząd Lotnictwa Cywilnego nowego portalu o nazwie Krajowy System Informacji Dronowej (KSID). Portal Drony.Gov.pl rusza za dwa dni..." https://www.pansa.pl/rusza-krajowy-system-informacji-dronowej-ksid-bedzi...

Drony Gov PL

 

"Pierwszy etap wdrożenia KSID-u to wsparcie użytkowników BSP w realizacji spraw związanych z rejestracją operatorów i pilotów oraz z uzyskiwaniem uprawnień pozwalających na przeprowadzanie różnego rodzaju operacji. Użytkownicy dronów otrzymali możliwość cyfrowego zarządzania swoimi danymi, a także szczegółowymi informacjami w zakresie użytkowanych BSP. Kolejną funkcjonalnością jest możliwość komunikowania się cyfrowo w pilnych sprawach – bezpośrednio przez portal – z pracownikami ULC. Działania pracowników Urzędu realizowane są w uruchomionym serwisie „e-Drony ULC”. W KSID została również udostępniona usługa „e-learningu”, wzbogacona o całkowicie nowy zakres materiałów, mająca na celu wspieranie użytkowników w zdobywaniu podstawowej wiedzy w zakresie zasad związanych z realizacją lotów BSP. Dzięki niej użytkownicy mogą w pełni elektronicznie odbywać szkolenia i egzaminy w podkategoriach A1 i A3 kategorii otwartej. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminów zdobyte przez użytkownika nowe kwalifikacje automatycznie zapisują się na jego koncie. Dodatkowo usługa dostarcza materiały szkoleniowe przygotowujące użytkowników do egzaminu w podkategorii A2.

Można śmiało powiedzieć, że na tym etapie jest to cyfryzacja procesów oraz zadań realizowanych przez ULC na rzecz środowiska BSP a nie wdrożenie narzędzi do koordynacji lotów jakim jest PansaUTM stosowany od 2020 r. w PAŻP.

Po zalogowaniu się do sytemu KSID użytkownik jest kierowany do przeprowadzenia procesu migracji swoich danych zawartych w dotychczasowym systemie ULC na stronie www.drony.ulc.gov.pl, który pozostał aktywny jedynie do odczytu. System nie umożliwia migracji dronów, które pilot / operator posiada w swoim profilu w systemie PansaUTM, dlatego należy je na nowo wprowadzić samodzielnie. Założeniem procesu wprowadzania BSP na portalu KSID jest zbudowanie na swoim koncie przez użytkownika (pilota na koncie operatora) bazy wszystkich BSP, jakimi pilot zamierza realizować operację z wykorzystaniem BSP. Funkcjonalność ta przyda się użytkownikom już wkrótce, po wdrożeniu nowych modułów całego systemu cyfrowego..."

https://www.pansa.pl/zmiany-w-zakresie-rozwiazan-cyfrowych-dla-bsp/

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.