Jesteś tutaj

Latanie za granicą Estonia, Słowacja

Wysłane przez Substi w wt., 24/05/2022 - 10:26

Witam, 

 

 Jestem świerzym pilotem, drona kupiłem celem uwiecznienia wycieczek motocyklowych. Po polsce nie mam problemu z lataniem, mam zdany egzamin (posiadam rdona mavic mini 2, gdzie nawet nie potrzeba egzaminu) i używam aplikacji drone radar, czyli wiem że latam zgodnie z prawem. 

Problemy pojawiają się przy wyjazdach zagranicznych, na wyszukiwaniu rozwiązania tematu spędziłem ładnych parę godzin przed komputerem, znalazłem jakieś europejskie mapy z informacjami gdzie i na jakich zasadach można latać, ale nigdzie nie znalazłem aplikacji do latania za granicą, czyli naszego odpowiednika droneradar, a nie chciałbym latać dronem w jakimś fajnym miejscu, np. Estonia na wyspie, gdzie okaże się że teren jest wyłączony z lotów bo gdzieś niedaleko znajduje sie lotnisko lub inny punkt, a wiadomo później jakie problemy będą jak złapią mnie na lataniu w sterefie wyłączonej, lub niedajboże samolot zmieni trasę lotu bo zauważy pilot drona. W niektórych też krajach wymagane jest dodatkowe ubezpieczenie pilotów drona. 

W związku z tym proszę o pomoc, osób które może już latały za granicą i mogłyby się podzielić informacjami jak podejśc do tematu przy lataniu w Sowacji, bo się wybieram za dwa tygodnie i lataniu w Estonii gdzie jadę za 4 tygodnie. Jak latać żeby nie pójść siedzieć :) , lub nie wrócić do domu z mandatem. 

 

Pozdrawiam Wojtek. 

Cześć.

I ja podepnę się pod temat. Mnie interesuje z kolei Teneryfa na którą zamierzam zabrać drona. Podobnie jak kolega stwierdził, fajnie by było mieć jakąś aplikację podobną do DroneRadar. Ciężko jest się doszukiwać w internecie co wolno i gdzie wolno dronem, a gdzie nie. Mam drona z firmy DJI. Co prawda aktualizuje on sobie obszary w których nie można latać, ale czy to wystarczy? Nawet jeśli można wystartować, trzeba znać pułap na którym można latać... więc ciągle jest duże ryzyko narażenia się na poważny konflikt z prawem. Że już nie wspomnę że niektóre państwa mogą zarekwirować drona za samo jego wwiezienie do kraju.

A wracając do Teneryfy. Czy ktoś ma jakieś informacje jak tam jest z lataniem?

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.