Jesteś tutaj

LoRaWan w dronach

Forums:

Komunikacja LoRa LoRaWan

Jak wiecie, od jakiegoś czasu inwestuje w kryptowaluty. Jednym z moich ulubionych projektów jest Sieć Helium wykorzystująca sieć łączność poprzez sieć LoRa oraz wykorzystująca blockchain do rozliczeń.

"LoRa (ang. Long Range) lub LoRaWAN (ang. LoRa Wide Area Network) – protokół i system komunikacji bezprzewodowej dalekiego zasięgu o małej mocy (LPWAN), przeznaczony do zastosowań komunikacji między urządzeniami internetu rzeczy (IoT/M2M). Maksymalne odległości między urządzeniami a stacjami bazowymi wynoszą 10–15 km ..." https://pl.wikipedia.org/wiki/LoRaWAN

Oczywiście, im więcej czytałem na temat LoRa, tym bardziej myślałem o możliwości zastosowania tego w dronach ... Okazuje się, że nie tylko ja miałem takie pomysły :-) Swego czasu Pan Paweł Spychalski zrobił nawet parę filmików na ten temat: https://www.youtube.com/c/Pawe%C5%82Spychalski/search?query=lora oraz najciekawszy "DIY LoRa long range radio system" https://youtu.be/Q1DytEuOXJs Dwa, trzy lata temu sieci tego typu były w powijakach co bardzo ograniczało możliwość masowego zastosowania, ale ... Dziś dla przykładu sama sieć Helium ma ponad 230 tysięcy hotspotów na całym świecie: https://explorer.helium.com/ a społeczność skupiona wokół thethingsnetwork.org to kolejne 20 tysięcy bramek LoRa ...
Pytanie do was: Czy znacie jeszcze jakieś inne projekty związane z dronami wykorzystujące LoRa / LoRaWAN ?
Zapraszam do dyskusji!

Jakiś czas temu tak hobbistycznie również stworzyłem sobie drona wyposażonego w LoRaWAN, jeśli chodzi o zasięg ... coś niesamowitego, tego właśnie mi było potrzeba, przy użyciu bramki HD67F24-B2-868MHz dron działa bez żadnych zarzutów, czy to przy wysokiej temperaturze na zwetnątrzy latem czy też przy przymrozkach w zimę, zasięg jest cały czas. Myślę, że to ciekawa sprawa, można wykorzystywać takiego drona bez problemów do celów zawodowych, akurat mi w branży geodezyjnej się sprawdza idealnie, tak naprawdę nie tylko zawodowo ale też czasem tak po prostu w celach rozrywkowych wykorzystuje sprzęt :) 

Mógłbyś podać więcej szczegółów? Gdzie zamontowałeś przemysłową bramę LoRaWAN? Może wstawiasz tu jakieś foto swojego projektu? Bo coś mi tu nie pasuje?! No, chyba że ...pracujesz dla consteel-electronics.com, a powyższy link ma na celu pozycjonowanie waszej firmy w wynikach wyszukiwań?

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.