Jesteś tutaj

Latanie w kategorii otwartej A1/A3 w Hiszpanii (Majorka)

Wysłane przez Drongal w śr., 27/07/2022 - 13:43

Hej!

Czy ma ktoś z Kolegów lub Koleżanek doświadczenie w lataniu w Hiszpanii?

Wybieram się na Majorkę i chciałbym zabrać ze sobą mojego Air 2S celem lotów rekreacyjnych. Mam uprawnienia na A1/A3, nr pilota, operatora itd, w Polsce latam już od pewnego czasu zgodnie z wytycznymi operacji w danej kategorii.

Jeśli chodzi o Hiszpanię, to wg. informacji na tej stronie: https://www.seguridadaerea.gob.es/es/ambitos/drones/how-to-fly-a-uas-in-... - aby latać rekreacyjnie w kategorii otwartej, w strefie bez jakichś szczególnych ograniczeń (nie w prohibited areas, typu strefy CTR, czy restricted jak parki narodowe czy strefy ochronne ptaków wymagające dodatkowych pozwoleń lub wysyłania oświadczeń - jestem tego świadomy) - wystarczy mieć nadany numer operatora oraz umieścić wszelkie niezbędne informacje kontaktowe na UAV. Nie ma nic na temat obowiązkowego ubezpieczenia OC. Możecie to potwiedzić? Z kolei na tej samej stronie, w innej podstronie https://www.seguridadaerea.gob.es/es/ambitos/drones/normativa-europea-de... (niestety po hiszpańsku) w akapicie Disponibilidad de seguro de responsabilidad civil obligatorio jest napisane, że OC jest obowiązkowe dla wszelkich lotów, nawet rekreacyjnych, dla UAV o masie 20kg i MNIEJSZEJ (nie liczę tych poniżej 250g, dla których wg. informacji na powyższej stronie opracowywane jest obecnie osobne prawo, bo nie dotyczy mnie to).

To jak to w końcu jest? Macie jakieś doświadczenia w tym zakresie?

Pzdr. :)

 • Dron musi zawsze pozostawać w zasięgu wzroku pilota (poza określoną kategorią w ramach STS BVLOS).
 • Nigdy nie przekraczaj 120 mw locie.
 • Nie lataj w odległości co najmniej 8 km od jakiegokolwiek lotniska lub kontrolowanej przestrzeni powietrznej. [ https://drones.enaire.es/?_ga=2.218092438.1016513123.1608800842-16174728... ]
 • Ubezpieczenie OC nie jest obowiązkowe, ale zdecydowanie zaleca się jego posiadanie. Pilot będzie odpowiedzialny za wszelkie szkody spowodowane przez samolot.
 • Dron musi mieć przymocowaną do konstrukcji ognioodporną tabliczkę identyfikacyjną, która będzie zawierać takie dane jak nazwa producenta, model, numer seryjny (jeśli dotyczy) oraz dane kontaktowe pilota.
 • Chroń prawo do prywatności osób, które mogą pojawić się na zdjęciach uchwyconych przez drona, a także dbaj o ich publiczne ujawnienie, aby nie naruszać ustawy o ochronie danych.

Więcej: https://www.seguridadaerea.gob.es/en/ambitos/drones

Czy ta aplikacja to jest tylko mapa stref żebym wiedział gdzie mogę latać..  czy wbija sie tam parametry robi checkin lotu i nasz dron widoczny jest na tej mapie ?
Jak to działa ? W aplikacji nie widze żadnych opcji wyboru wysokości czy zasięgu.. Z przegladarki mozna wybrać punkt i nanieśc figurę lub np. okrąg o danym promieniu.. 

hej, czy toś już wie czy i gdzie zgłasza się loty dronem o wadze poniżej 250g.

Dodaj komentarz

Filtered HTML

 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.