Jesteś tutaj

Eachine EX3 - Krótka recenzja drona

Obrazek użytkownika tom
Wysłane przez tom w śr., 21/08/2019 - 21:45

Forums:

eachine ex3

Eachine to chińska firma, która projektuje i produkuje zdalnie sterowane zabawki, między innymi drony. Ta mało znana marka w Polsce, produkuje swoje drony w chińskim mieście Guangzhou (polska nazwa Kanton). W okolicy Kantonu jest wielu producentów dronów min. Guangdong Meijiaxin Innovative Technology, czyli producent dronów marki MJX. I to właśnie we współpracy z tą firmą Eachine wypuściła na rynek model Eachine EX3. Model ten jest prawdopodobnie klonem MJX BUGS 4 W. Napisałem prawdopodobnie, ponieważ być może to jeden i ten sam model drona tylko z innym logo na obudowie i opakowaniu. Niestety nie miałem Bugsa 4W w rękach ;)

Wrócmy jednak do recenzji drona Eachine EX3 Bugs series (...bo tak brzmi pełna nazwa tego modelu).

Drona tego zamówiłem oczywiście na Banggood.com ! Dron z dwoma bateriami kosztował mnie ok. 680 złotych (wersja z jedną baterią kosztuje ok. 580 zł) i został dostarczony do mnie przez kuriera dokładnie po 13 dniach od zamówienia. Dotarł w ładnym, estetycznym pudełku, w którym oprócz drona były jeszcze dwie baterie, stacja ładująca wraz z kablem USB A do USB C, aparatura sterująca, komplet zapasowych śmigieł wraz z małym śrubokrętem oraz dwie instrukcje obsługi (niestety bez polskiej wersji językowej). Wszystko ładnie poukładane i zapakowane w osobne pudełka.

Pierwsze wrażenie

Dron jest składany i poręczny, na pierwszy rzut oka rozmiarem i wagą dron ten bardzo mi przypomina Mavica od Dji. Plastik, z którego został wykonany Eachine EX3 to wyglądające solidne ciemnoszare matowe tworzywo, nie wygina się w palcach i nie skrzypi. Wszystkie elementy są ze sobą dobrze spasowane. Na górze dominują cztery silniki bezszczotkowe z przykręconymi składanymi śmigłami. Na przedniej, bocznej ściance drona znajduje się slot kart Micro SD-Card (zalecane minimum Class10 do 32 GB). Od spodu znajdują się dwa sonary ultradźwiękowe, sensor optyczny oraz dwia światła LED-owe. Całość wygląda porządnie i nietanio!

eachine ex3 sensors

Czas na latanie!

Zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na zewnątrz dron jest bardzo stabilny w locie. Dodatkowo pozycjonowanie GPS sprawia, że latanie tym dronem to sama przyjemność.

Latanie dronem ... Dron dla faceta

Poważnie, latałem w swoim życiu paroma dronami ... ale latanie EX3 to czysta, prawdziwa  przyjemność. W powietrzu dron jest przewidywalny i wybacza nam na wiele. Wbudowany barometr, czujniki ultradźwiękowe oraz GPS trzymają drona jak na smyczy. Maksymalny pułap, na który możemy nim latać to 150 metrów (ja ustawiłem sobie ogranicznik na 120m), realny zasięg to ponad 400 metrów (trochę strach, ale naprawdę da się) , maksymalna prędkość to 40km/h a maksymalny czas lotu to niecałe 20 minut.

Do sterowania dronem służy mała, poręczna aparaturka z OLED-owym wyświetlaczem, na której mamy podstawowe informacje jak: siła sygnału, stan baterii w aparaturze i w dronie, ilość satelit które widzi dron, dystans, wysokość.

eachine ex3 remote controller

Dodatkowo po zainstalowaniu aplikacji X-Drone na smartfonie mamy podgląd z drona na żywo wraz z parametrami lotu oraz sporą gamę dodatkowych opcji jak: RTH - Return-To-Home, Follow Me, Point of Interest, Tap Fly, Surrounding Flight, LED Light.

Niestety FPV drona łączy się z smartfonem poprzez nowszy i szybszy WiFi 5G i nie wszystkie modele smartfonów obsługują ten standard.

Filmowanie dronem Eachine EX3

Tak jak wspominałem na początku recenzji, jest to niedrogi dron i nie można oczekiwać tu cudów. Co prawda dron wyposażony jest w mechanicznie stabilizowaną kamerę 8MP CMOS f/2.4, która umożliwia nagrywanie o rozdzielczości 2K 30fps. Jednak brak elektronicznej stabilizacji obrazu sprawia, że filmy nagrane Eachine ex3 są ... takie se, czyli bardzo przeciętne. Nie najgorsze, ale też nie za dobre. Na social media wystarczą. Rozwiązaniem może być, podwieszenie do drona dodatkowej lekkiej kamery np. 4K Runcam. Ciekawostką jest, że w tak tanim modelu mamy zdalnie sterowany poziomy kąt widzenia kamery w zakresie -90° do 0°.

eachine ex3 camera

Same zalety ....są jakieś wady?

Największą wadą drona Eachine EX3 jest fakt, iż przekracza barierę wagową 600 g, więc polskie prawo zabrania latać nim rekreacyjnie w pobliżu ludzi i zabudowań. Więcej informacji o lataniu w mieście dronem o masie większej niż 600 gram znajdziecie na stronie: https://droneradar.eu/blog/faq/

eachine ex3 weight

Podsumowując

Eachine EX3 jest bardzo przyjemnym w użytkowaniu dronem, stosunek ceny do jakości — rewelacja !!!

Jeżeli szukałeś drona za 500- 700 złotych ... to właśnie znalazłeś najlepszy model :)

Sam polubiłem ten model za wszystko powyższe, ale także za ....

Możliwość ładowania baterii drona np. z power banka!

eachine ex3 with power bank

Próbowałeś zainstalować XDrone_Hacked.apk ? Ponoć dzięki temu można zwiększyć zasięg tego drona do 999 metrów.

Tak jak pisałem - realny zasięg to ok. 400 metrów i nie sądzę, żeby dało się dużo dalej ... Co do hakowania aplikacji to nie za bardzo ufam tego typu wynalazkom. Kto wie, co jeszcze zostało zmodyfikowane? Może taka apka przy okazji wyciąga jakieś dane z twojego smartfona :)

U mnie zasięg video gubi się po ok. 100-120 metrach. Przeszkodą jest tylko jedno drzewo. O co chodzi? Na otwartej przestrzeni to ok. 150m tylko. 400m to ściema.

Paweł, podtrzymuje to, co napisałem wcześniej. W otwartym terenie, bez problemowo latam na 400-500 metrów! Wciąż mam podgląd i go nie zrywa. Ex3 sparowałem z telefonem Huawei Mate 10 Pro. Niestety nie miałem okazji latać w mieście pośród budynków, ale domyślam się, że tam może ten wynik być znacznie gorszy.

Po raz kolejny czytam, że jakość nagrania w rozdzielczości 2K to mało i lepiej by było kręcić tylko w 4K. Pytanie tylko po co? Po pierwsze nie każdy ma w domu telewizor obsługujący rozdzielczość 4K, po drugie nie każdy wrzuca na YouTube filmy w tak dużej rozdzielczości. Mam drona od dłuższego czasu, filmuje w full HD, czyli 1080p (1920×1080 px) i to naprawdę wystarczy! Jeśli ten recenzowany dron nagrywa w 2K to jak się nie mylę 2048 × 1080 px. ? Po kompresji na YouTube lub Facebooka to moim zdaniem aż nadto. Ciekaw jestem ile miejsca na karcie pamięci zabierają takie 20-minutowe filmiki w 2K?

To żadne 2k, przecież FHD to już dobrej jakości obraz jak jest prawdziwe a nie tylko na papierze, a tu to niby 2k jest gorszej jakości niż prawdziwe  FHD.

Jestem dziś po pierwszym większym lataniu tym modelem. Ogólnie rzecz biorąc co do latania i sterowania to rewelacja! Dron faktycznie jest przewidywalny i lata tak jak każdy dron z wyższej półki. Stabilizacja optyczna i elektroniczna oraz całkiem niezły kontroler robią swoje. Brakuje mi trochę sensorów odpowiedzialnych za omijanie przeszkód tj. drzewa czy krzaki. Niestety tak jak pisali przedmówcy, jakość kamery — tragedia! Nie sądzę by filmiki z tego drona nadawały się na publikacje w internecie. Nie pomogła słoneczna i bezwietrzna pogoda. Nagrania są porównywalne lub gorsze od taniego drona np. Syma. Pikseloza aż kłuje po oczach! Przeglądałem internet czy to normalne i znalazłem informacje, że dron ma mieć poważny update oprogramowania odpowiedzialnego za nagrywanie obrazu, a także sugestię, by pod drona tego podwiesić ... Dji OSMO pocket :-)

Podsumowując drona tego powinien kupić ktoś, kto dopiero zaczyna przygodę z lataniem dronem z fpv i któremu nie zależy na uwiecznianiu / dokumentowaniu miejsc, w których lata.

Tak jak pisałem wcześniej ... Wszystkie te modele: Eachine EX3, MJX BUGS 4W, a nawet JJRC X11te jedno i to samo... Jedyna różnica to obudowa i logo! Co nie zmienia faktu, że jest to najlepszy dron z GPS, którego można kupić naprawdę tanio z przeznaczeniem do nauki latania. Początkujący na pewno docenią precyzyjne sterowanie dronem (w porównaniu z innymi modelami w podobnej kategorii cenowej) oraz to, że dron potrafi zawisać w powietrzu praktycznie bez ruchu (i nie ma znaczenia czy jest to latanie wewnątrz mieszkania, czy na zewnątrz).

Co do jakości obrazu ... No cóż, bardziej zaawansowani operatorzy, którym zależy na wysokiej jakości nagrań video, najpewniej sięgną po wyższą półkę cenową i kupią np. Dji Mavic 2 Pro. A porównywanie tych dwóch producentów dronów tj. Eachine oraz Dji jest zupełnie bez sensu.

jest fakt, ze nie można zaktualizować oprogramowania tego drona. Nie rozumiem dlaczego producent nie wypuścił jakiś poprawek oprogramowania np. dla kamery, bo poza tym dron naprawdę jest spoko. Jeżeli się mylę, i można gdzieś pobrać nowe patche to dajcie znać.

A gdyby tak dodatkowo podwiesić pod tego drona kamerkę Hawkeye Firefly Q6 ? Próbował ktoś?

Witam wszystkich. Od niedawna posiadam BUGS-a 4w. Latanie to faktycznie bajka ! Jeśli chodzi o filmiki robione tym dronem to uważam że są w dobrej jakości i nie ma co wybrzydzać ! Polecam tego drona wszystkim początkującym !

Jak podwiesisz cokolwiek  skrócisz czas latania --  a dla mnie liczy się ten czas .

Ewidentnie w kamerze drona EX3 ( bugs 4w) zastosowano elektronicznie podciągnięty HDR (ang. High Dynamic Range image). Filmy i zdjęcia są za bardzo "podkolorowane" a i przy rozdzielczości chyba też coś elektronicznie było grzebane. Jeśli chodzi o oglądanie tych filmików 2k na telefonie to nawet spoko, ale na ekranie komputera z full HD to tragedia. Tak jak już tu ktoś pisał, model jest, tak bardzo popularny, że jest produkowany pod wieloma nazwami. Tak więc prędzej czy później użytkownicy może wymusza na producencie aktualizacje oprogramowania. Moim zdaniem wystarczyłaby tylko aktualizacja oprogramowania przetwarzającego obraz i model ten zagroziłby poważnie np. Sparkowi. Tak więc pozostało nam cierpliwie czekać i sprawdzać stronę producenta: https://www.eachine.com/download.html lub http://www.mjxrc.net/down.html być może umieszczą tam jakieś nowe firmware.

Zainstalowałem tę aplikację M RC PRO na telefonie, na którym mam także oryginalną apkę i niestety nie ma połączenia i podglądu. Mój wniosek jest taki, że albo ta apka obsługuje tylko bugs 4w (w co szczerze wątpię) lub jest to Beta (wczesna wersja) programu, który potrzebuje dopracowania.

Czy ktoś wie czy można dokupić jakieś osłony śmigieł do niego?

Mam pytanie, ponieważ po kilku lotach dron stracił trochę na stabilności i np. podczas lotów i szybkich manewrów potrafi się wznosić, szczególnie gdy jest lekki wiatr. Muszę wtedy sam korygować wysokość. Nawet po kilku szybszych manewrach i puszczeniu drążków zawis też nie do końca jest stabilny. Chwile mu zajmuje, zanim się uspokoi, ale to i tak nie do końca jest tak stabilnie jak na początku.

A czy ktoś próbował wymienić w nim kamerkę na lepszą ??

Witam, szybkie pytanie: Czy ktoś z was parował google FPV Eachine EW30 z dronem Eachine EX3? Skoro ten dron słabo filmuje ale za to świetnie lata to może by nadawał się do treningów w lataniu FTV?

siema, pytanie odnośnie kamery - w instrukcji mam rozdzielczość zdjęć 2048*1152, w rzeczywistości robi 1280x720, co to za magia? Ominąłem jakieś ukryte ustawienia?

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.